Így készíthetsz te is öt perc alatt adventi koszorút.
Idén nem egy szokványos adventi koszorút készítettem. Eddig minden évben hagyományos koszorúalapra (szalmakoszorú) tettem a gyertyákat.
Sokat gondolkodtam azon, hogy idén mivel rukkoljak elő. Arra gondoltam, hogy fával dolgoznék. Sikerült beszereznem egy frissen levágott fatörzs darabot. Úgy döntöttem, hogy a hagyományos karácsonyi színekkel, pirossal és zölddel fogom díszíteni. A fa alaphoz nem igazán illik, csak természetes anyag, ezért műanyag szóba sem jöhetett. Így hát örökzöldet, viaszgyertyát és textil szalagokat választottam. Ezek igazán könnyen beszerezhető dolgok.
.
A gyertyákat ragasztópisztoly segítségével rögzítettem a fa alapra ,de ezt ugyanúgy egyszerű folyákony ragasztóval is oda lehet erősíteni.
A ragasztó megkötése után már csak az örökzöldet kellett elhelyezni a gyertyák közé.
Vègül a piros színű, karácsonyi mintás textil szalagokat erősítettem az alapahoz.
Remélem tetszik a végeredmény!
Mit jelent az ‘advent’ szó?
Az advent szó jelentése “eljövetel”.
A latin “adventus Domini” kifejezésből származik ,ami annyit tesz: “az Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken “kisböjt”-nek is nevezték ezt az időszakot.
.
Mi is az az advent tulajdonképpen?
Mettől meddig tart?
Advent a karácsony (dec.25) előtti negyedik vasárnappal -más megfogalmazásban a Szent András apostol napjához (nov.30) legközelebb eső vasárnappal veszi kezdetét, és karácsonyig tart. Advent eredete a IV.századig nyúlik vissza. VII.Gergely pápa négyben határozta meg az adventi vasárnapok számát. Advent első vasárnapja mindig novembe 27-e és december 3-a közé esik, míg negyedik ,tehát az utolsó vasárnapja dec.18-a és dec.24-e közé.
Advent első vasárnapja három időszak kezdetét is jelenti: a keresztény egyházi év kezdtét, a karácsonyi ünnepkör kezdetét, és természetesen az adventi időszak kezdetét.
Miért pont lila és rózsaszín gyertyák?
A katolikus egyházban advent liturgikus színe a lila, mely a bűnbánatot, a szent fegyelmet és az összeszedettséget jelképezi. III. Ince pápa rendelte el a lilamiseruha használatát. Advent harmadik vasárnapján, örömvasárnapon az Úr eljövetelének közelségét ünneplik, e nap liturgikus színe a rózsaszín.
Tehát advent harmadik vasárnapján gyújtjuk meg a rózsaszín gyertyát.
Mi is az az adventi koszorú?
Adventkor a 19. 20. század óta szokás koszorút készíteni.Az adventi koszorú ősét 1839-ben Johann H. Wichern német lelkész készítette el: egy felfüggesztett szekérkerékben 24 gyertyát helyezett el, melyek közül mindennap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig. Ma az adventi koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyàk színe a katolikus hagyomány szerint a bűnbánat színét jelképező lila, kivéve a harmadik vasárnapit, amely rózsaszín, mert ez az öröm vasárnapja. A gyeryákaz vasárnaponként gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet.
A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozónak ad karácaonykor. Az adventi koszorú mind a négy gyertya egyszerre ég az utolsó vasárnap. Minden gyertya szimbolizál egy fogalmat:
1. hit
2. remény
3. öröm
4. szeretet
Boldog Karácsonyt Kívánunk!
Szabó Luca