Mielőtt kicsit komolyabb hangvételben írnék e szó mögöttes tartalmáról, nézzük csak meg, mit is jelenthet és én hogyan definiálom mindenféle bárgyú és elcsépelt felnőttes szó nélkül, amik mindig olyan szürkévé vagy egyesek számára netalán érthetetlenné teszik a befogadást…
Szerintem az előítélet lehet egy könyv borítója , címe, ami láttán már inkább vissza is teszed a polcra gondolván, egy ilyen címmel már nem fogja elnyerni tetszésed és tartalma nem lesz rád hatással; vagy akár lehet egy szőke haj egy csinos lány fején, ami miatt úgy gondolod, ez a leányzó biztosan nem tud gyököt vonni, nemhogy egy komplexebb matematikai feladatot megoldani, de akár lehet egy stílus vagy bárki száján kiszaladt átgondolatlan szó, ami által máris tulajdonságokat társítasz gazdájához.
Azonban a legfontosabb, hogy előítéleteinket semmiképpen sem szabad összekeverni az előre kialakított véleménnyel, ugyanis előre kialakított véleményünk csak akkor válik előítéletté, ha az újonnan megismert tételek hatására sem változnak. Vegyük példaképp a szőke lány esetét. Tegyük fel, hogy matematika órán kihívják a táblához és te azonnal úgy gondolod – sztereotípiák és előre kialakított véleményed alapján -, hogy ő biztosan nem fogja tudni megcsinálni a példát, amit a tanárnő felad neki. Eltelik egy kis idő, a lány befejezte a feladat megoldását, majd a tanár leellenőrzi azt és büszkén mondja, hogy a példa hibátlanra sikerült, míg tegyük fel a tied, amit a füzetedben próbáltál megoldani, közel sem sikerült olyan jól. Majd az eset után továbbra is úgy gondolod, hogy ez a lány nem rendelkezik elég tudással, netalán még butának is hiszed, pedig nemcsak tényen, hanem tetten alapuló bizonyosságot is szereztél arról, hogy ez nem így van. Ezt nevezzük megbolygathatatlan előítéletnek.
Egyébként annak érdekében, hogy életünk alakulását kicsit a kezünkbe tudjuk venni, vagy legalábbis úgy érezzük, mi irányítjuk azt, ahhoz szinte elengedhetetlen, hogy legyenek előre kialakított véleményeink például viselkedés és kinézet kapcsán, bármennyire is csúnyán hangzik . Azonban így nagy eséllyel ki tudjuk szűrni azokat az embereket, akik ártani szeretnének nekünk akár a hazafele vezető úton vagy egy szórakozóhelyen…
Előzetes gondolatainkra tehát hatalmas szükség van és nemcsak a fentebb elhangzott példában, hanem ezen véleményeink fényében könnyen le tudunk egyszerűsíteni, stilizálni személyeket, eszményeket stb. – lényegében bármit. Gondoljunk csak bele, ha nem lennének előzetes véleményeink és adott lenne két hatalmas lehetőség az életedben, hogyan döntesz, ha egyik lehetőséget sem ismered és nem is kapsz segítséget senkitől?! Ez esetben csakis az előre kialakított gondolataidra, véleményeidre támaszkodhatsz. Viszont abban az esetben, ha azon szerencsés emberek közé tartozol, akiknek adott a segítség lehetősége és élsz is vele, akkor ne hagyd, hogy előzetes gondolataid bugyuta előítéletekké váljanak és a két út megismerése után is úgy állj a két lehetőséghez, mintha a megismerés az egyik füleden be-, a másikon pedig kifolyt volna… Fontos, hogy tudj összevetni és helyesen értékelni!
Tehát a feltárt ismeretek után kezeljük azokat felnőtt módjára és adjunk nekik egy esélyt, például a városi könyvtár poros polcán kuksoló unalmas című könyvnek vagy a szőke lánynak az osztályban. Fontos, ne hagyjuk, hogy előítéleteink felülkerekedjenek rajtunk és miattuk szalasszunk el hatalmas lehetőségeket, segítőkész embereket, szuper könyveket, finom ételeket. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy a feltárt ismeretek nincsenek ránk vagy mások számára negatív hatással, akkor legyünk nyitottak azokra és tegyük félre előítéleteinket!
Kroneraff Orsi